Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią

jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią
0

Jesień jest bardzo pracowitym czasem w ogrodzie, grabimy opadnięte z drzew liście, wykopujemy pnącza i cebule roślin jednorocznych, w tym okresie można także wysiewać i sadzić wiele pięknych kwiatów. Zaprojektowanie różnych ciekawych aranżacji o tej porze roku umożliwi ich podziwianie w następnym sezonie wegetacyjnym. Jakie kwiaty sadzimy jesienią?

Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią?

Jesień jest okresem, kiedy możemy sadzić kwiaty cebulowe, byliny kwitnące wiosną, ale można również kupić i zasadzić typowo jesienne kwiaty, takie jak wrzosy, chryzantemy i astry jesienne. Pojawiają się one w sklepach jesienią, latem są niedostępne, są to rośliny wieloletnie, które od razu po posadzeniu zdobią ogród. Chryzantemy są odporne na przymrozki, ale dużych mrozów nie przetrwają, dlatego trzeba pamiętać, że należy je wykopać i schować w chłodnym miejscu, jak np. piwnica. Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią? Należą do nich przede wszystkim:

  • żagwin ogrodowy, który jest niską okrywową rośliną kwitnącą intensywnie w różnych odcieniach fioletu,
  • floks skrzydlasty, inaczej nazywany płomykiem szydlastym, to mało wymagająca i niezwykle atrakcyjna roślina okrywowa,
  • skalnica Arendsa, doskonała do sadzenia na murkach, w szczelinach między kamieniami oraz tworzenia kompozycji z innymi bylinami.
kwiaty sadzone jesienią - wrzosy

Warto pamiętać, że nie należy sadzić tych roślin latem, ponieważ o wiele trudniej się wtedy przyjmują, mogą się gorzej rozwijać i chorować bezpośrednio po przesadzeniu. Jeśli rośliny sadzimy jesienią, nie możemy zapomnieć o konwaliach ogrodowych, które zakwitają w zacienionych miejscach w maju. Warto także kwiaty sadzić jesienią w miarę wcześnie, można wtedy liczyć na to, że jeszcze tego samego roku zakwitną. Do takich roślin zaliczają się zimowity, które można sadzić pod koniec sierpnia albo na początku września, po zakwitnięciu przypominają z wyglądu krokusy, są urzekające i wzbudzają podziw swoim wyglądem. Jesienne kwiaty oprócz popularnych wrzosów i astrów to także dabecje kantabryjskie. Wrzesień jest bardzo dobrym miesiącem do sadzenia roślin wieloletnich, jest jeszcze ciepło, dni są dosyć długie, więc rośliny mają korzystne warunki i wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się do zimy. Zastanawiając się jakie kwiaty sadzić jesienią, warto nastawić się na zasadzenie cebulek. Należą do nich tulipany, czosnki ozdobne, szafirki, krokusy i narcyzy. Sadząc rośliny kwitnące wiosną trzeba zwrócić szczególną uwagę na sadzonki roślin, cebule powinny być zdrowe i twarde. Można je także przed posadzeniem umieścić na chwilę w środku grzybobójczym, jest to najlepszy sposób dający pewność, że kwiaty nie zostaną zaatakowane chorobami grzybowymi.

Rośliny cebulowe sadzone jesienią – odpowiednia głębokość

jakie kwiaty sadzimy jesienią

Rośliny cebulowe przeważnie umieszcza się na głębokości trzy razy większej niż ich wysokość. Odstępy między cebulami trzeba dostosować do ich naturalnej wysokości. Dla cebulek przebiśniegów i zawilców wystarczy odstęp około 6 centymetrów, z kolei czosnek olbrzymi wymaga większych odstępów, nawet 30 – 40 centymetrów. Tulipany, które intensywnie się rozrastają, można sadzić co 15 centymetrów, gatunki o mniejszych cebulach zazwyczaj trzeba sadzić w ilości nawet 100 cebul na i m/kw. Rośliny cebulowe sadzone jesienią najlepiej przyjmują się, kiedy te prace są wykonywane od połowy września do połowy października. Z końcem sierpnia można sadzić cesarskie korony i narcyzy, natomiast we wrześniu, a nawet w październiku jest najlepsza pora do sadzenia tulipanów. W połowie listopada wszystkie obsadzone miejsca trzeba zabezpieczyć przed zimą, można przykryć je gałązkami świerku, korą albo nawet liśćmi. Taki sposób ściółkowania skutecznie ochrania glebę przed przesuszeniem, ale także przed chwastami, zbyt dużymi opadami śniegu oraz ochroni od wiosennych przymrozków, które często występują po okresach odwilży. Aby uchronić cebule przed gryzoniami, warto zasadzić je w plastikowych osłonkach czy też koszyczkach wykonanych z drutu, wówczas cebulki sadzone jesienią będzie również łatwiej znaleźć i wykopać.

Jakie kwiaty jeszcze warto sadzić jesienią?

jakie kwiaty sadzić na jesień

Kwiaty wieloletnie, które nadają się do sadzenia jesienią to także wiele odmian roślin, które nie są szczególnie wymagające i ich pielęgnacja jest mało absorbująca. Osoby, które nie mają dużo czasu na prace w ogrodzie, mogą zdecydować się na byliny zadarniające. Powinny być one rozmnażane w pojemnikach, wysadza się je do gruntu na takiej samej wysokości, jak rosły w doniczkach. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ nie można dopuścić do przesuszenia systemu korzeniowego. Byliny zadarniające powinny być sadzone w takich odstępach, aby w ciągu dwóch lat utworzyły zakryty kobierzec kwiatowy w miejscu posadzenia. Z tego względu warto sadzić jesienią od 8 do 16 sztuk na 1 m/kw. Jeśli rośliny są sadzone zbyt gęsto, mogą ze sobą rywalizować, może wówczas następować zamieranie pędów.

Jeśli chcemy mieć kolorowo w ogrodzie to sadzimy jesienią takie rośliny, jak np. dąbrówka rozłogowa, jest ona znana nie tylko z przepięknych kwiatów, ale ma także ozdobne liście, które wyjątkowo dekoracyjnie prezentują się w czasie zimy. Za rośliny mało wymagające uważane są również astry jesienne, które mogą mieć przeróżne zabarwienie, między innymi różowe, purpurowe albo błękitne. Do trochę bardziej wymagających roślin, które sadzimy jesienią, należą pustynniki himalajskie, są to niezwykle efektowne kwiaty, które z pewnością będą cieszyły oko. Tego rodzaju okazałe byliny powinny rosnąć na eksponowanych stanowiskach, bardzo ważne jest zapewnienie im odpowiedniej wilgotności podłoża. W okresach kwitnienia wymagają intensywnego podlewania, szczególnie jesienią, w okresach bezdeszczowych. Z kolei zimą, poza okresem kwitnienia, roślina zupełnie nie toleruje mokrego podłoża. z tego względu warto dno dołka, w którym rośliny są sadzone jesienią, wyłożyć warstwą żwirku albo innego drenażu skutecznie odprowadzającego nadmiar wody. Sadzić jesienią należy także różę, jeśli jest posadzona we wrześniu, szybko się rozrośnie, trzeba jedynie pamiętać, aby w pierwszym roku wykonać ściółkowanie zimowe.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *