Budowa domu – jaki jest najtańszy strop?

najtańszy strop
0

W dobie szybkiej inflacji coraz częściej porównuje się ceny w różnych sklepach oraz szuka sposobów na oszczędzanie. Budowa domu jednorodzinnego w takich czasach może być trudna, a także bardzo kosztowna. Wybranie odpowiednich materiałów wymaga chociaż podstawowej wiedzy na dany temat. Zbyt tanie materiały mogą narazić na dodatkowe koszty serwisanta w przyszłości, a zbyt drogie wiążą się z ryzykiem przepłacenia. Poniższy artykuł pomoże zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat stropu.

Strop w budownictwie jednorodzinnym – funkcjonalność

Strop to nieodłączny element konstrukcyjny, który dzieli dom na poszczególne kondygnacje. Zapewnia przeniesienie całego ciężaru na belki, słupy lub ściany nośne. Od jego wytrzymałości zależy solidność konstrukcji budynku, co wiąże się z bezpieczeństwem domowników. Do pozostałych funkcji możemy zaliczyć: ochronę przed dźwiękami lub zimnem, bycie podłożem dla ewentualnych podłóg oraz zwiększenie sztywności budynku.

Liczba stropów zależna jest od projektu domu. W zależności od położenia, a także ilości pięter i ścian działowych wybiera się adekwatne rodzaje stropów. Jest to również zależne od własnych upodobań i pożądanej funkcjonalności. Jedne stropy będą bardziej izolowały dźwięki dochodzące z zewnątrz, inne zaś będą idealne dla osób, które cenią sobie ciepło w domu.

Jak wybrać odpowiedni strop?

Odpowiednio dobrany strop będzie służył przez bardzo długi czas nie tylko nam, ale również środowisku i oszczędnościom. Jest to doskonały sposób na zwiększenie energooszczędności budynku. Jedynym zagrożeniem jest zastosowanie stropu, który nie sprawdzi się w konkretnym przypadku, przez co nie tylko nie będzie funkcjonalny, ale może narazić na dodatkowe koszty wykonania nowej konstrukcji.

Wybranie stropu najczęściej należy do projektanta. Co jednak w przypadku, w którym projektantem domu jest osoba początkująca, która postanowiła samodzielnie wybrać materiały i zbudować dom?

Przed dokonaniem wyboru, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi rodzajami, które poszerzą wiedzę początkujących osób.

Rodzaje stropów – opis i cena

strop monolityczny - jaki strop wybrać

Stropy dzielone są ze względu na rodzaj materiału, przeznaczenia w kontekście funkcjonalności oraz obciążenia. Do najczęściej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym należą:

Strop monolityczny, inaczej żelbetonowy

Strop monolityczny to inaczej stropy z betonu (żelbetu), czyli pełne płyty żelbetonowe. W ich budowę nie wchodzą kanały ani pustaki wypełniające. Zbrojenie stropu monolitycznego, a także jego grubość wybierane są indywidualnie, w zależności od wielkości pokrywanej powierzchni oraz jej kształtu. Grubość konstrukcyjna tego rodzaju stropu jest mniejsza od stropu gęstożebrowego.

Do plusów tego stropu należy: dobrej jakości nośność i akustyka. Nie można zapominać o dostępności materiałów praktycznie w każdym sklepie, możliwości wykonania nietypowego kształtu oraz braku występowania zjawiska klawiszowania.

Jeśli natomiast chodzi o wady, to jest to konieczność pełnego deskowania oraz solidne wykonanie całości. Jego skomplikowane zbrojenie powinien wykonać doświadczony specjalista, który ma świadomość ilości pracy, jaką pochłonie ten rodzaj stropu.

Licząc cenę należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników, niezbędnych do wykonania stropu, a także koszty robocizny. Jest to jeden z droższych rodzajów, który nadrabia bogatą funkcjonalnością.

Strop gęstożebrowy

Strop gęstożebrowy to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów przy budowie domu. Mogą występować w wielu odmianach, natomiast ich główną cechą są gęsto rozstawione i lekkie konstrukcje belek. Do wypełnienia przestrzeni między nimi wykorzystuje się pustaki ceramiczne lub wykonane z betonu lekkiego. W całej konstrukcji stosuje się żebra rozdzielcze (dodatkowe belki prostopadłe do tych stropowych), które mają na celu zapobiegać klawiszowaniu. Prowadzi ono do uszkodzeń tynku na spodzie samego stropu.

Plusami stropu gęstożebrowego są łatwo dostępne materiały, dość proste wykonanie konstrukcji oraz łatwy montaż, który nie wymaga dużej ilości sprzętu. Może natomiast spowodować trudności przy chęci wykonania skomplikowanych kształtów, jest pracochłonny i łatwo ulega klawiszowaniu, a także cechuje się słabą izolacją akustyczną.

Opisany rodzaj nie jest drogi w porównaniu do innych rodzajów. Ma to jednak związek z przewagą jego wad nad zaletami. Ile zatem kosztuje budowa stropu gęstożebrowego? Jest on zdecydowanie tańszy od monolitycznego, łączna cena to ok. 200-250 zł za metr kwadratowy.

Strop teriva

Strop teriva to odmiana monolityczno-prefabrykowanego i belkowo-pustakowego stropu gęstożebrowego. W składzie zauważymy rodzaj betonowych pustaków oraz zaprawę betonową i belki stropowe. Konstrukcja jest bardzo solidna i zwarta. Jest to rodzaj stropu, który zyskuje coraz większą popularność. Główną cechą, która wyróżnia strop teriva na tle innych jest równomierne obciążenie, które zostało rozłożone nad ciężar konstrukcji.

Do zalet tego stropu na pewno zaliczymy wysoką odporność przeciwpożarową, głównie za sprawą płyt gipsowo-kartonowych lub wiórowo-cementowych. Plusem będzie również wysokiej jakości izolacja dźwiękowa oraz cieplna. Cała konstrukcja jest trwała i stabilna. Natomiast do minusów należą: bardzo dokładny plan i pomiary, które są dużym wyzwaniem dla amatora, pracochłonność oraz umiejętność wysokiej precyzji. Przy montażu tego stropu warto jest zatrudnić odpowiednich specjalistów.

Cena to jedna z kolejnych zalet tego stropu. Koszt wykonania nie jest obciążający dla przyszłych posiadaczy domu i wynosi ok. od 100 do 150 zł za 1 m2.

Strop drewniany

jaki strop jest najtańszy

Strop drewniany to uniwersalny wybór, który nie wymaga ogromnego nakładu pracy i ciężkiego sprzętu. Znajduje swoje zastosowanie w przypadku szybkich realizacji, doskonale pasują do drewnianych konstrukcji, a dostępność wielu rodzajów stropów drewnianych pozwala na idealny ich dobór do domu. W konstrukcji używa się belki nośne, stropowe, a także poszycie.

Opisane stropy są jednym z najlżejszych, dzięki czemu budowa domu unika obciążenia jego konstrukcji. Są one również o wiele tańsze od pozostałych i umożliwiają przeróbki nawet po zakończeniu budowy. Estetyką bardzo dobrze wpasują się w prawie każdy wystrój domu. Montaż przebiega szybko, a sam strop zapewnia dobrą izolację termiczną, jeśli przestrzeń między belkami zostanie wypełniona materiałem izolacyjnym. Natomiast do słabych stron tego rozwiązania należą: słaba izolacja dźwiękowa, większe ryzyko wystąpienia korozji biologicznej, łatwopalność, a także skrzypienie przy nieprofesjonalnym wykonaniu.

Ile kosztuje strop drewniany? Cena waha się w przedziale 60-150 zł za metr kwadratowy, w zależności od zastosowanych rozwiązań i rodzaju.

Koszty wykonania stropu – na co zwrócić uwagę?

Oczywiście zdobywając wiedzę na temat budowy domu dobrze jest skonsultować się z osobą, która zajmuje się profesjonalnie planowaniem konstrukcji oraz ich wykonaniem. W ten sposób można zyskać pewność i odpowiedzi na swoje pytania, a także przedyskutować własny pomysł na realizację projektu.

jaki strop najtańszy 2022

Samodzielnie wybierając strop należy zwrócić uwagę na elementy mające wpływ na cenę konstrukcji:

  • czy strop wymaga pracy specjalistów, a więc czy koszty nie wzrosną o robociznę
  • kupując materiały warto jest porównać ceny w kilku miastach
  • czy konstrukcja wymaga dodatkowych elementów, takich jak belki
  • jeśli projekt przekazywany jest specjaliście, należy doliczyć koszty jego pracy
  • jakich narzędzi potrzeba do wykonania stropu i czy istnieje możliwość ich wypożyczenia, czy jedynie zakupu

Podsumowując, koszty stropów zależą przede wszystkim od możliwości i wiedzy osoby, która będzie realizowała projekt. Jeśli decyzja padnie na samodzielne działanie, dobrze jest wybrać mniej wymagającą konstrukcję, taką jak strop drewniany. Dzięki temu można uniknąć nieprawidłowego montażu, który nie tylko spowoduje, że strop nie będzie spełniał swojej roli, ale narazi również na dodatkowe wydatki. Jeśli natomiast istnieje obawa przed rozpoczęciem budowy, dobrym wyborem będzie jednorazowa konsultacja ze specjalistą.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *