Ile schnie grunt na ścianie?

ile schnie grunt
0

Niezależnie od tego czy dopiero planujesz z wyprzedzeniem, czy jesteś w trakcie malowania, możesz się zastanawiać: ile schnie grunt na ścianie?

Czas schnięcia gruntu malarskiego

Czas schnięcia gruntu wynosi średnio od jednej do czterech godzin. Jednak to, ile schnie grunt, zależy od rodzaju podkładu, temperatury pokojowej, wilgotności i powierzchni, którą malujesz. Większość producentów zaleca odczekanie co najmniej 60 minut po malowaniem ściany warstwą gruntu.

Grunt malarski – czynniki wpływające na czas jego schnięcia

Nałożenie gruntu jest bardzo prostą czynnością, jednak na efektywne gruntowanie ścian wpływają różne czynniki, takie jak: rodzaj podkładu, temperatura i wilgotność w pomieszczeniu, grubość powłoki, wentylacja, przyczepność podłoża, struktura ściany oraz chłonność ściany.

Grunt do ścian – rodzaje

ile trzeba czekać na wyschnięcie gruntu

Istnieją cztery główne typy gruntu: lateksowe, olejowe, szelakowe i samo gruntujące.

  1. Podkłady lateksowe są na bazie wody. Świetnie nadają się do niewykończonych płyt kartonowo-gipsowych i szybko schną. Jak długo schnie grunt lateksowy? Zazwyczaj powinien wyschnąć w ciągu jednej godziny.
  2. Podkłady na bazie oleju są wszechstronne. Doskonale można nim gruntować ściany o strukturze porowatej, ponieważ grunty tego rodzaju uszczelniają porowate powierzchnie, zapewniając lepszy podkład pod farbę (zmniejszając tym samy chłonność podłoża) oraz uzyskanie jednolitej struktury powierzchni nadmiernie chłonnych. Schną wolniej niż inne rodzaje podkładów, dlatego przed malowaniem ścian należy poczekać do czterech godzin, aż grunt całkowicie wyschnie.
  3. Podkłady szelakowe świetnie nadają się do pokrywania plam i w przypadku powierzchni zniszczonych, więc jeśli malujesz na ścianie uszkodzonej wodą lub dymem — to najlepsza opcja. Mogą nawet zapobiegać nieprzyjemnym zapachom. Te podkłady działają dobrze na wszystkich powierzchniach, w tym na drewnie, metalu, gipsie i plastiku. Podobnie jak lateks, podkłady szelakowe schną szybko, zwykle w ciągu 60 minut.
  4. Farba gruntująca to farba i podkład w jednym. Został zaprojektowany, aby zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nie musisz czekać między nałożeniem każdego produktu. Większość farb samo gruntujących jest sucha w dotyku w ciągu dwóch godzin, a wiele z nich jest gotowych do nałożenia kolejnej warstwy w mniej niż godzinę. Można ją nakładać po dokładnym uprzednim oczyszczeniu powierzchni, która będzie malowana.

Temperatura i wilgotność

Większość marek zaleca, aby środowisko aplikacji podkładu mieściło się w temperaturze pokojowej i wynosiło 4–27°C i przy maksymalnie 85% wilgotności. Jeśli powietrze jest zbyt gorące lub wilgotne, podkład wysycha znacznie dłużej niż to konieczne. Jeśli powietrze jest zbyt zimne, podkład może stać się zbyt gęsty (szczególnie w przypadku podkładów olejnych), a jego nałożenie może być trudne. Farby lateksowe mogą zamarzać w chłodne dni. Przed nałożeniem podkładu najlepiej poczekać, aż temperatura się ustabilizuje. Zalecenia dotyczące temperatury i wilgotności dotyczą zarówno stosowania podkładu wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Wewnątrz pomieszczeń nieco łatwiej jest zarządzać kontrolą temperatury i wilgotności w kontekście pomalowanych ścian. Ustaw termometr, a jeśli jest zbyt wilgotno, wypróbuj osuszacz. Podczas gruntowania na zewnątrz masz mniejszą kontrolę nad tymi zmiennymi i być może będziesz musiał obserwować prognozę pogody oraz strukturę podłoża i czekać na optymalne warunki, aby wykonać tę pracę.

Grubość malowanej powłoki

Malowanie ścian grubą warstwą podkładu może wydłużyć proces schnięcia. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Chcesz użyć wystarczającej ilości podkładu, ale nie za dużo.

Wentylacja

Może być konieczne otwarcie drzwi i okien w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji, zwłaszcza w przypadku podkładów na bazie oleju lub szelaku, ponieważ zawierają one silniejsze chemikalia niż podkłady lateksowe. Dobry przepływ powietrza pomaga skrócić czas schnięcia.

Powierzchnia, którą przygotowujesz

Powierzchnia, którą gruntujesz, może również wpływać na czas schnięcia. Na przykład, gruntowanie metalu ma dłuższy czas schnięcia, do czterech godzin. Cały proces gruntowania bejcowanego drewna, ciemniejszej powierzchni lub nowej płyty gipsowo-kartonowej również trwa dłużej, ponieważ zwykle potrzebne są dwie warstwy.

Jak sprawić, by podkład wysychał szybciej?

ile schnie grunt przed malowaniem

Dobrą praktyką jest przestrzeganie zalecanego przez producenta czasu schnięcia przed malowaniem. Istnieje jednak kilka sposobów promowania suszenia w zalecanych ramach czasowych. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby przyspieszyć ten proces.

  1. Użyj szybkoschnącego podkładu: jeśli wiesz, że będziesz się spieszyć, użyj szybkoschnącą farbę podkładową. Farba gruntująca to najlepsza opcja, ponieważ łączy w sobie podkład i farbę. Jeśli jednak konieczny jest oddzielny podkład, to podkład lateksowy jest najszybszą opcją schnięcia.
  2. Utrzymuj niską wilgotność: poczekaj na mniej wilgotny dzień lub użyj osuszacza, aby zmniejszyć poziom wilgotności w domu.
  3. Zwiększ cyrkulację powietrza: otwieranie drzwi i okien w niezbyt zimny lub wilgotny dzień to najlepszy sposób na zwiększenie cyrkulacji powietrza i promowanie suszenia.
  4. Nałóż cienką warstwę: cieńsze warstwy schną szybciej niż grube warstwy oraz powodują stopniowe wzmocnienie powierzchni. Pamiętaj aby nakładać grunt cienkimi warstwami, aby skrócić czas schnięcia między aplikacjami.
  5. Użyj suszarki do włosów: użyj suszarki do włosów po nałożeniu gruntu, aby delikatnie nadmuchać powietrze na powierzchnię, którą podkładasz. Nie używaj wysokiej temperatury i trzymaj suszarkę co najmniej 30 cm od powierzchni.

Co się stanie, jeśli za wcześnie pomalujesz podkład?

ile po gruntowaniu można malować

Grunt ograniczy nadmierną chłonność podłoża, pomaga farbie przylegać do powierzchni, zapewnia gładkie ściany i zwiększa trwałość farby (lub odpowiednio – wzmocni ścianę przed nakładaniem struktury dekoracyjnej). Zbyt wczesne nałożenie farby, zwłaszcza zanim podkład wyschnie w 100%, może zrujnować pracę. Na przykład podkład może oderwać się od ściany podczas nakładania farby. Nie tylko tworzy to dodatkowy bałagan, ale ściana może wyglądać na łuszczącą się, a kolor może wyglądać nierówno. Ponieważ podkład pomaga w przyczepności, zbyt wczesne nałożenie farby uniemożliwi jej dobre przywieranie, a podkład może zmieszać się z farbą.

Podsumowując: nie rób tego i nałóż farbę dopiero po wyschnięciu gruntu. Poczekaj, aż podkład całkowicie wyschnie przed nałożeniem farby. Najlepszy wybór — poczekaj dłużej niż zalecany czas schnięcia. Jeśli marka mówi, aby poczekać 60 minut, poczekaj trochę dłużej. Po odczekaniu przetestuj powierzchnię i nałóż farbę na grunt za pomocą pędzla w niepozornym miejscu. Albo dotknij podkładu palcem — a jeśli jest suchy w dotyku, odczekaj jeszcze około 30 minut. Po odczekaniu nałóż farbę w niepozornym miejscu, aby upewnić się, że nie łuszczy się, nie roluje się, nie zmienia koloru ani nie miesza się z podkładem.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *