Tajemniczy ogród w Twoim domu

Tajemniczy ogród w Twoim domu
0

Bliskość natury jest potrzebą każdego z nas. Kolor zielony uspokaja nasze oczy, które w ciągu dnia narażone są na miliony bodźców oraz przemęczone wpatrywaniem się w ekrany. Natura wycisza, uspokaja, koi nerwy. Jak zapewnić sobie jej bliskość, mieszkając w centrum dużego miasta? 

Czy potrzebujemy hektarów ziemi, aby stworzyć własny ogród?  

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i oczywista, NIE. W zasadzie do stworzenia ogrodu wystarczy nam niewielki fragment ziemi, a nawet balkon. Ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia i kreatywność. Zaaranżowanie balkonowego ogrodu jest banalnie proste. Wystarczy ustawić doniczkowe rośliny takie jak złocień krzewiasty, milin amerykański, ozdobne drzewka cytrusowe. Zapewnią one cień i zamkną naszą przestrzeń sprawiając, że stanie się bardziej tajemnicza, intymna. Zasłonią nas otaczającemu światu. Między tymi drzewkami, ustawmy wygodny leżak lub fotel, na którym będziemy mogli się rozsiąść z ulubioną książką i aromatyczną kawą. Skoro już wspomniałam o zapachach, pamiętajmy o tym, że większość bylin i roślin cebulkowych wydziela cudne wonie, które ułatwią nam relaks.  Nawet zaledwie kilka minut spędzonych w takiej aranżacji pozwoli nam wyciszyć się po ciężkim dniu w pracy. 

Jeśli dysponujemy kawałkiem ziemi, z łatwością uda nam się zamienić ją w nasz tajemniczy ogród. W takiej sytuacji możemy ogrodzić się krzewami lub małymi drzewkami, zasadzić piękne, pachnące kwiaty i cieszyć się samotnością, spokojem i zielenią. 

Zaaranżowanie takich przestrzeni naprawdę jest ograniczane tylko przez naszą kreatywność. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Tym nawet lepiej dla nas, spędzanie czasu w ten sposób również zapewni nam bliskość natury i zieleni oraz chwilę odpoczynku i psychicznego relaksu. 

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *