Aby zapewnić komfort mieszkańcom, każdy dom musi być wyposażony w w pełni funkcjonalne i dobrze wykonane zaplecze sanitarne. W domach jednorodzinnych możemy wyróżnić instalacje: kanalizacyjną, wodną, grzewczą oraz wentylacyjno-klimatyzacyjną. Odpowiednio zaprojektowane i dobrze wykonane instalacje zapewniają właściwy mikroklimat i bezpieczeństwo w pomieszczeniach. Przyjrzyjmy się różnym typom instalacji i zobaczmy, jakie zadania wykonują.
Instalacje wodno-kanalizacyjne
Zadaniem instalacji wodnej jest dostarczenie do budynku wody. Zimna woda jest zwykle dostarczana z rur wodociągowych lub ze studni. Ciepła woda jest zwykle przygotowywana osobno lub dostarczana przez system centralnego ogrzewania. Urządzenia takie jak toalety, pralki, zmywarki itp. potrzebują tylko zimnej wody, podczas gdy ciepłą wodę należy również dostarczać do bidetów, wanien i zlewów.
Instalacje kanalizacyjne są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego domu. Wykorzystuje specjalne metody i piony kanalizacyjne do odprowadzania zanieczyszczonej wody z kuchni, łazienek i toalet. Kanały ściekowe mają różne średnice i nachylenia, z których największe mają toalety. Planując rozmieszczenie poszczególnych urządzeń, trzymaj toaletę jak najbliżej pionu kanalizacyjnego, podczas gdy zlewozmywaki, zmywarki, umywalki i pralki mają wysoko umieszczone otwory odpływowe o małej średnicy.
Instalacja grzewcza
Wśród podstawowych rodzajów ogrzewania w budynkach mieszkalnych możemy wyróżnić: ogrzewanie miejscowe oraz centralne. W skład lokalnego sprzętu grzewczego wchodzą: kominki, piece na paliwa stałe i olejowe oraz grzejniki. Natomiast centralne ogrzewanie to szeroka jednostka, która zawiera elementy generujące ciepło i rozprowadzające je do poszczególnych pomieszczeń i pomieszczeń.