W tej sytuacji odkażanie gleby może stać się zabiegiem nieodzownym, a jeśli już ma być przeprowadzone, to warto zrobić to w ekologiczny sposób.
Jak ekologicznie odkazić glebę w ogrodzie?
Uprawa roślin, szczególnie przeznaczonych do spożycia przez ludzi i zwierzęta, wymaga ostrożnego dobierania środków ochrony oraz metod odkażania. Do dezynfekcji nadal często są używane środki chemiczne, jednakże coraz więcej gospodarstw rolnych i ogrodniczych kieruje swoje zainteresowanie metodami ekologicznymi.
Ekologiczne odkażanie gleby polega na wykorzystaniu naturalnych sposobów eliminujących patogeny. Dobrym przykładem jest metoda termiczna. Można jej użyć na kilka sposobów.
Parowanie gleby dostosowanym urządzeniem – parownikiem
Polega to na potraktowaniu ziemi parą o wysokiej temperaturze, wytwarzaną przez specjalne urządzenie. Temperatura od 70 do 75°C jest skuteczna w walce z takimi patogenami, jak:
- grzyby,
- pleśń,
- drożdże,
- wirusy i bakterie.
Parownik niestety wymaga dużej ilości energii, a w związku z tym przy niewielkim areale uprawy może być to nieopłacalne. Sprawdź również: odkażanie gleby wodą utlenioną.
Gorąca woda – ekologiczny i niedrogi sposób odkażania
W niewielkim ogrodzie można odkazić glebę przy użyciu gorącej wody. Wystarczy ogrodowa taczka i perforowana blacha, która przepuszcza parę. Wnętrze taczki wypełnia się wrzątkiem, z którego para dociera przez otwory do warstwy gleby wypełniającej blachę. Jest to co prawda dość pracochłonne, ale daje dobre efekty.
Ekonomiczna i ekologiczna alternatywa, czyli czarna folia
W tej metodzie wykorzystywane jest naturalne promieniowanie słoneczne, a tym samym procedurę należy wykonywać w środku lata. Polega ona na rozłożeniu czarnej folii na gruncie przeznaczonym do odkażania i dokładnym jej zabezpieczeniu. Promienie słoneczne padając na folię, wytwarzają pod nią wysoką temperaturę, co powoduje zniszczenie patogenów. Istotne jest przy tym, by taki proces trwał minimum dwa miesiące. Na jego przeprowadzenie musimy poświęcić jeden okres wegetacyjny roślin. Oznacza to, że takie odkażenie gleby należy wykonać rok przed podjęciem uprawy. Może Cię zainteresować artykuł Jak odkazić glebę w ogrodzie.
Kiedy koniecznie należy odkazić glebę?
Uprawiając ogród, obserwujemy co roku wzrost i rozwój roślin. Z czasem pojawiają się pierwsze objawy wskazujące, że z glebą dzieje się coś złego. Wśród powodów do niepokoju możemy wyróżnić:
- znaczący spadek plonów,
- niska jakość płodów rolnych,
- więdnięcie i przedwczesne usychanie roślin.
Taki stan płodów rolnych wyraźnie pokazuje, że w glebie znajdują się grzyby, nicienie lub bakterie. Jest to dobry moment, by wykonać dezynfekcję ziemi.
Ekologiczne odkażanie gleby można zastosować również profilaktycznie. Jest to zalecane, gdy działka znajduje się w okolicach zakładów przemysłowych, albo jest nieużytkiem, który właściciel chce przekwalifikować na działkę rolną. Wybór metody odkażania gleby zależy od wielkości działki, a także od zidentyfikowania przyczyny jej złego stanu.