Preparat na skrzypiące panele sposobem na cichą podłogę

preparat na skrzypiące panele
0

Skrzypienie paneli może być wynikiem naturalnego zużycia materiału. Po latach użytkowania podłoga zaczyna wydawać trzeszczące odgłosy, a zdarza się, że w trakcie eksploatacji pojawiają się szczeliny. Warto poznać przyczynę problemu. Być może powód skrzypienia leży w wadach konstrukcyjnych. Jeśli deski ułożono na nierównym podłożu szybko pojawią się lekkie deformacje. Duże znaczenie ma brak dylatacji, czyli wskazanych przez producenta przerw między panelami. Demontaż paneli to na prawdę ostateczność i dochodzi do tego, gdy stwierdzono nieprawidłowości w montażu paneli. Jednak w większości przypadków wystarczy zabezpieczyć skrzypiącą podłogę olejem silikonowym.

Olej silikonowy – skuteczny ratunek, gdy panele skrzypią

W większości sklepów budowlanych szeroko dostępny jest preparat na skrzypiące panele. Okazuje się, że skrzypienie podłogi to powszechne zmartwienie osób, które zdecydowały się na takie rozwiązanie w swoim domu. Na szczęście zaradzenie tym komplikacjom nie wymaga dużych nakładów finansowych. Olej silikonowy jest wydajny i już po pierwszym użyciu podłoga wygląda znacznie lepiej i przestaje trzeszczeć.

Dobry preparat ma właściwości smarująco-konserwujące. Wystarczy wprowadzić niewielką ilość w luki, pomiędzy panele i położyć na wierzch suchą szmatkę. Następnie delikatnie wcierając w panele rozprowadzić go należy po całej powierzchni podłogi. W ten sposób panele podłogowe zyskają dodatkową ochronę i nie będą się wypaczać pod wpływem zmian temperatury. Stosowanie oleju silikonowego w danym miejscu przynosi bardzo dobre efekty.

Niewłaściwy montaż paneli podłogowych: najczęstsze problemy

preparaty na skrzypiące panele

Aby podłoga odznaczała się idealną równością należy pamiętać o prawidłowym układaniu paneli. Skrzypiąca podłoga jest najczęściej efektem błędów popełnionych w czasie montażu.

Skrzypiące panele podłogowe i ich główne przyczyny

  • Szczeliny dylatacyjne są za duże lub wręcz odwrotnie: deski za ciasno ułożono,
  • Panele dotykają ścian i nie zastosowano odpowiedniego progu w pobliżu wejścia do pomieszczenia,
  • Wilgoć oczywiście dotyczy dawno nieremontowanych domów – wówczas przydatna będzie dodatkowa izolacja i ocena podłoża,
  • Wymiana podkładu może być konieczna, gdy nacisk wywierany na podłogę jest za duży i nierównomierny – podkład w tym przypadku szybciej się zużywa.

Panele podłogowe bez trzeszczenia i falowania powierzchni

preparat na skrzypiące panele podłogowe

Każdy, kogo denerwuje skrzypienie paneli podłogowych może śmiało sięgnąć po olej silikonowy. Warto jednak co jakiś czas sprawdzić, w jakim stanie znajduje się podkład i powierzchnia. Jeśli użyto zbyt małej ilości produktów montażowych, np. listew przyściennych, to konieczne będzie wykonanie dylatacji. Skrzypiące panele podłogowe mogą się miejscami odrywać od podłoża. Ten problem w mniejszej mierze dotyczy nowych mieszkań, natomiast w starych domach panele mogły zostać ułożone na nierównej powierzchni. Także niskiej jakości materiały w pomieszczeniach narażonych na intensywne użytkowanie to powód tzw. falującej podłogi. Z tego też względu większość paneli skrzypi, a remont leciwego domu jest nieco trudniejszy niż mieszkania oddanego do użytku w stanie deweloperskim.

Skrzypiące panele nie tylko zakłócają spokój domowego ogniska. Skrzypiąca podłoga to najczęściej objaw zużycia materiałów, ich przesuszenia, zawilgocenia lub błędów popełnianych przy układaniu. Jeśli panele stykają się z innymi elementami konstrukcyjnymi warto zadbać o dylatację. Środek ochronny na bazie silikonu jest bezpieczny dla ludzi, nie wydziela szkodliwych substancji i szybko schnie pozostawiając na powierzchni podłogi filtr ochronny.

Wiele osób próbuje skrzypiące panele uzupełnić wiórami drzewnymi. To tradycyjny sposób zaczerpnięty od stolarzy. Mieszankę na bazie wiórów stosuje się na podłodze drewnianej. Jednak łatwo wprowadzić gotową mieszankę trocin (wiórów) między panelami. Naturalne substancje jednak nie sprawdzą się w wilgotnych pomieszczeniach. Można ich wypróbować w sypialni lub pokoju dziennym. Jednak w kuchni, korytarzu i miejscach narażonych na wahania wilgoci nie jest to wskazane. Trociny mogą wchłaniać wilgoć, co tylko pogorszy sytuację.

Najważniejsze cechy preparatów ochronnych do paneli

Zwykle po kilku latach użytkowania właściciele mieszkań i domów zauważają, że panele podłogowe skrzypią. Czasem nawet po ułożonych panelach rozlega się charakterystyczny trzask, chrzęst i inne niepokojące odgłosy ruchomego materiału. Do nowych paneli nie trzeba od razu kupować preparatów zabezpieczających. W miarę użytkowania „rozchodzą się” i uleżą prawidłowo. Jednak, gdy nie wyrównano do końca podłoża lub monterzy popełnili inne błędy, wówczas środek typu olej silikonowy będzie idealny. Głośne panele są utrapieniem zwłaszcza rodzin z dziećmi, gdyż ruchliwe pociechy biegają po podłodze, a nierówne dźwięki paneli denerwują ich rodziców.

Stosując płyny myjące do podłogi też warto zwrócić uwagę na ich skład. Środki czyszczące mogą dodatkowo chronić panele. Nie należy ich czyścić inwazyjnymi metodami, np. kwasami, płynami z alkoholem, bo to niszczy warstwę wierzchnią i również może powodować trzeszczenie.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *