Klatka schodowa jest elementem konstrukcyjnym umożliwiającym swobodną komunikację pionową. Najpopularniejsze typy konstrukcji w domach jednorodzinnych to: schody belkowe, schody płytowe, schody zabiegowe. Zanim skupimy się na omówieniu różnych typów konstrukcji, wyjaśnijmy pojęcia związane z budową schodów.
Schody – wymiary i elementy budowy
Schody składają się z biegów wyposażonych w stopnie, podestów wielopoziomowych i międzypoziomowych oraz elementów zabezpieczających, takich jak balustrady.
Dusza schodów definiowana jest jako wolna przestrzeń pomiędzy dwoma biegami schodów. Wysokość stopnia określa odległość między płaszczyznami na kolejnych stopniach, natomiast jego głębokość to długość podnóżka minus tzw. nosek, element wystający poza płaszczyznę podstopnicy. Aby schody były wygodne dla użytkownika, warto zachować proporcję określoną wzorem: 2H + S = 60-65 cm, gdzie H to wysokość stopnia, a S to jego szerokość.
Rodzaje schodów
W schodach możemy wyróżnić kilka kryteriów podziału, które zależą od: przeznaczenia i lokalizacji, kształtu i układu biegów oraz materiałów użytych do budowy. W zależności od przeznaczenia możemy wyróżnić: schody główne, schody gospodarcze, schody prowadzące na strychy i do piwnic oraz schody ewakuacyjne.
Koncentrując się na kształcie i rozmieszczeniu, możemy wyróżnić schody jednobiegowe, dwubiegowe, wielobiegowe, spiralne, spiralne, wachlarzowe. Najpopularniejszymi materiałami używanymi do wykonania schodów są: kamień, drewno, stal, beton i żelbet.