Ile piasku do piaskownicy – pytania i odpowiedzi

ile piasku do piaskownicy
0

Piaskownica to miejsce uwielbiane głównie przez dzieci, które kojarzy im się z radosną i kreatywną zabawą na świeżym powietrzu (najlepiej z wykorzystaniem wody w celu robienia błotnistych babek). Na pewno zastanawiasz się ile piasku do piaskownicy zakupić, aby dzieci mogły się w niej swobodnie bawić. W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania.

Kluczowe pytanie – ile piasku do piaskownicy?

Gotowy, aby zapełnić swoją piaskownicę i pozwolić na to, aby dziecko się świetnie bawiło? Jak oszacować, ile piasku potrzeba do przeciętnej wielkości piaskownicy? To nic trudnego. Oto, jak dokładnie określić, jaką ilość piasku jaką musisz kupić do przeciętnej wielkości piaskownicy, aby zabawa dzieci była udana!

Krok 1: Oblicz wielkość piaskownicy

kalkulator piasku do piaskownicy

Najpopularniejsze piaskownice występują zwykle w dwóch rozmiarach: kwadratowe lub prostokątne. W przypadku tych kwadratowych najpopularniejszym wymiarem jest 1,2 m x 1,2 m. To standardowa wielkość piaskownicy – taką piaskownicę zmieścisz nawet w swoim ogrodzie. Mniejsza piaskownica przekłada się na mniejszą ilość piasku i mniejsze wydatki. Jednak, jeśli chcesz zakupić ogromną piaskownicę np. na ogólnodostępny plac zabaw, trzeba się liczyć z większymi kosztami. Ilość piasku determinowana jest głównie od jej wielkości – należy ją dobrze wymierzyć, aby wiedzieć ile piasku do piaskownicy kupić.

W przypadku piaskownic kwadratowych i prostokątnych oznacza to obliczenie jej powierzchni według następującego wzoru: długość x szerokość. Jeśli Twoja piaskownica jest nowa, powinieneś gdzieś znaleźć tę informację na opakowaniu. Jeśli nie, pamiętaj, aby zmierzyć wnętrze swojej piaskownicy podczas wykonywania pomiarów. Więc jeśli Twoja piaskownica ma wymiary 120 cm x 120 cm będziesz miał 14 400 cm kwadratowych do wypełnienia piaskiem.

Krok 2: Zdecyduj, na jakiej głębokości piaskownicy ma znajdować się piasek

Najpierw musisz wiedzieć, jaka jest głębokość piaskownicy. Następnie możesz zdecydować, na jaką głębokość wsypać piasek. Zwykle dobrym pomysłem jest pozostawienie kilku centymetrów miejsca na górze. Wypełnienie piaskownicy po brzegi może utrudnić zakładanie pokrowców ochronnych – nie wspominając o tym, że dzieci będą miały znacznie utrudniony dostęp do piaskownicy! W przypadku produktów zamykanych nadmiar wypełnienia wiązałby się również z trudnościami z jej zamykaniem. Załóżmy, że Twoja piaskownica (120 cm x 120 cm) ma 40 cm głębokości. Zalecamy około 30 cm głębokości piasku. Pamiętaj, aby wszystkie pobrane wymiary zapisywać w jednej jednostce, najlepiej w centymetrach.

Krok 3: Oblicz ilość potrzebnego piasku do piaskownicy

kalkulator piasku do piaskownicy

Zastanawiasz się jaki piasek wybrać? Zazwyczaj jest to piasek kwarcowy (zawiera dużą ilość kwarcu, stąd ta nazwa). Taki służący do zabawy jest zwykle sprzedawany w workach, które ważą około 20 kg. Innymi słowy, musisz znać ilość piasku potrzebną do zakupu. W przypadku piaskownic kwadratowych i prostokątnych jest to powierzchnia (wymiar z kroku 1) pomnożona przez wysokość, jaką ma osiągnąć piasek. Potrzebujesz więc znać objętość piasku. Posiadając już trzy wymiary:

  • A – szerokość krawędzi piaskownicy,
  • B – długość krawędzi piaskownicy,
  • C – głębokość, na którą ma być wsypany piasek,

możesz obliczyć objętość (G) piasku, którą potrzebujesz. Wylicz ją według wzoru: G = A x B x C (oblicz ją w centymetrach sześciennych). Aby obliczyć dokładne zapotrzebowanie na piasek, potrzebujesz jeszcze znać informację o gęstości piasku – piach kwarcowy ma gęstość około 2,60 g/cm3.

Wyliczając z podanego wzoru, mniejsza piaskownica pomieści (ok. 1,2 x 1,2 m) mniej więcej około 400 kg piasku.

Krok 4: Określ, ile worków piasku będziesz potrzebować

piasek do piaskownicy tona

Niezależnie od tego, ile kosztuje tona piasku, piasek do zabawy jest zwykle sprzedawany w workach o wadze 20 kilogramów. Rachunek jest więc bardzo prosty – musisz podzielić 400 kg przez 20 kg/25 kg piasku (w zależności od tego, jaki rodzaj produktu wybierzesz).

Wszystkie powyższe kroki dotyczą również piaskownicy okrągłej. Po prostu użyjesz innego wzoru do obliczenia powierzchni i objętości. Oczywiście, jeśli znajdziesz te informacje na opakowaniu – będzie to najłatwiejsza opcja!

Skąd wziąć piasek? Gdzie najlepiej kupić piasek? Zakup piasku do piaskownicy to proste zadanie – znajdziesz go dostępnego w wielu sklepach ogólnobudowlanych.

Jak często wymieniać piasek do piaskownicy?

Dobrą opcją jest zaopatrzenie się w piasek do piaskownicy gdy trwają na niego najlepsze promocje i kupienie jego większej ilości – ze względu na konieczność jego wymiany. Jak często należy wymieniać piasek? Piasek do piaskownicy należy wymieniać co najmniej raz w roku – zawsze przed nowym sezonem, w którym zabawa dzieci będzie najbardziej intensywna oraz zawsze wtedy, gdy piasek ulegnie z jakiegoś powodu zabrudzeniu. Należy pamiętać o tym, aby dziecko bawiło się zawsze w czystej piaskownicy. Należy wziąć pod uwagę także fakt, że aby dziecko bawiło się bezpiecznie, potrzebny jest piasek wysokiej jakości i czystości – sprawdź, czy kupowany przez Ciebie produkt posiada wszystkie wymagane atesty.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *