Kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim – funkcjonalna. Warto pomyśleć o tym jeszcze na etapie projektu, zanim pewne problemy pojawią się już w trakcie jej użytkowania. Dlatego w tym artykule krótko omówimy najczęstsze błędy w projektowaniu i urządzaniu kuchni.
Zbyt mały blat
Blat powinien mieć minimum dwa metry. Chodzi o dwa metry całkowicie wolnej przestrzeni. Tyle wystarczy, by swobodnie przygotować posiłek, postawić gotowe dania, czy położyć zakupy. Problem może stanowić jednak mała kuchnia, gdzie z konieczności wszystko jest zazwyczaj w wersji mini. Jak wówczas rozwiązać kwestię blatu? Istnieje na to kilka sposobów. Można np. postawić stół blisko blatu, wówczas może on przejąć niejako jego rolę podczas kuchennych prac. Inny pomysł to np. wysuwany blat, zamiast szuflady, który można wsunąć, kiedy nie jest akurat potrzebny.
Złe rozplanowanie gniazdek
O tym, że gniazdka w kuchni są niezbędne, każdy wie. Zazwyczaj umieszczamy je w pobliżu podstawowych urządzeń AGD, np. lodówki czy kuchenki mikrofalowej. Z czasem jednak może się okazać, że jest ich za mało, a sprzętu przybywa. Lepiej więc mieć ich za dużo i używać rzadko, niż pewnego dnia stwierdzić, że nie ma gdzie podłączyć nowego ekspresu do kawy czy robota kuchennego.
Niedopasowane odległości i wysokości
Typowy blat ma najczęściej osiemdziesiąt centymetrów wysokości, licząc od podłogi. Teoretycznie to optymalna wysokość. Co jednak wtedy, kiedy jesteś wyższy. Wciąż musisz, kroić, mieszać, będąc pochylonym, a przecież to bardzo niewygodne. Co możesz zrobić w sytuacji, gdy blat jest za nisko? Ratunkiem mogą się okazać regulowane nóżki, w ostateczności nóżki mebli kuchennych można wymienić.
Płyta grzewcza oraz piekarnik w rogu kuchni
Każdy, kto choć trochę gotuje, wie, że takie rozwiązanie jest szalenie niepraktyczne. Z obu stron płyty grzewczej i piekarnia trzeba mieć bowiem miejsce, by móc postawić naczynia, na przykład garnek. Dobrym wyjściem może okazać się choćby przeniesienie płyty indukcyjnej lub wymiana blatu.
Niewystarczające oświetlenie
Brak odpowiedniego oświetlenia może sprawić, że kuchnia stanie się ciemna i nieprzyjemna Co możesz zrobić? Włącz różne rodzaje oświetlenia, takie jak oświetlenie ogólne, punktowe i dekoracyjne, aby zapewnić dobrze oświetloną przestrzeń. Dodatkowo, wybierz jasne kolory ścian i mebli, które odbiją światło.
Niewłaściwe rozmieszczenie sprzętu
Umieszczenie sprzętów kuchennych zbyt blisko siebie może ograniczyć przestrzeń roboczą i utrudnić swobodne poruszanie się po kuchni. Zaplanuj ergonomię kuchni, umieszczając sprzęty w taki sposób, aby tworzyły funkcjonalne strefy robocze, np. umieść zlewozmywak w pobliżu kuchenki, a lodówkę obok blatu roboczego.
Brak wystarczającego miejsca do przechowywania
Brak miejsca do przechowywania może prowadzić do bałaganu i nieporządku w kuchni. Dlatego zamontuj wystarczającą liczbę szafek, półek i szuflad, aby przechowywać wszystkie akcesoria kuchenne i zapasy żywności. Wykorzystaj również puste przestrzenie, takie jak wnęki ścienne, aby zwiększyć przestrzeń do przechowywania.
Najczęstsze błędy w projektowaniu kuchni – podsumowanie
Projektowanie, aranżacja kuchni to nie jest taka łatwa sprawa. Dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonaliście. Jeśli jesteś na etapie remontu lub urządzania nowego mieszkania to również dobry moment, by pomyśleć o sprawdzonym ubezpieczeniu mieszkania lub domu, które uchroni Cię przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń.