Mrówki to owady z rzędu błonkówek, które budują w ziemi swoje gniazda w postaci kopca. Mogą też zagnieździć się w dziuplach drzew lub wypełniają małe pęknięcia w skałach. Zdarza się jednak czasem, że pojawiają się we wnętrzach mieszkań. Jak odstraszyć mrówki, które tak samo jak inne owady są w domu nieproszonymi gośćmi?
Co ułatwi zwalczanie mrówek?
Mrówki pojawiają się w mieszkaniu wchodząc przez nieszczelności w murze lub we framugach okien. Trzeba uszczelnić miejsca którędy owady wchodzą. Gniazdo mrówek może się znajdować pod panelami lub w pobliżu odpływów wody. Aby wytępić mrówki należy utrudnić im dostęp do pokarmu, który przyciąga mrówki.
Co lubią mrówki?
Najbardziej odpowiadają im węglowodany i białka. Są to dla nich główne źródła pożywienia. Żywią się też owocami i sokiem z roślin. Dlatego resztki jedzenia trzeba wyrzucać i starannie czyścić blaty kuchenne po każdym posiłku. Pojemniki z cukrem i innymi produktami muszą być szczelnie zamknięte.
Co odstrasza mrówki?
Są na to domowe sposoby. Te owady nie lubią zapachu cynamonu i octu. Te produkty odstraszają mrówki. Można je umieścić w miejscach, gdzie zazwyczaj wędrują mrówki. Wtedy mrówki same się wyprowadzą. Mrówki poruszają się bardzo szybko. Można zrobić pułapkę z miodem, która je unieruchomi. Wtedy łatwiej jest wytępić mrówki.
Jakie są gatunki mrówek?
Najczęściej spotykane mrówki to:
- gmachówki; ich sposób funkcjonowania to założenie kolonii w drewnianych budynkach,
- hurtnice; znane pod nazwą mrówki europejskie, ich gniazda bywają wewnątrz budynków,
- mrówki faraonki, budują gniazda najczęściej w pomieszczeniach kuchennych, szybko się rozmnażają. Są małe, więc mogą przedostać się wszędzie, roznoszą bakterie i wirusy, powodując ryzyko zatrucia toksycznymi drobnoustrojami,
- mrówki darniowe; ich pancerz ma kolor czarnobrunatny, w domach pojawiają się zimą,
- rudnice; te rodzaje mrówek żyją w lasach, ale w domu pojawiają się także,
- amazonki; nastawione bojowo, mogą walczyć o terytorium z innymi mrówkami.
W naturze mrówki należą do pożytecznych stworzeń. Oczyszczają leśne ściółki z resztek materii organicznej, np. pochodzącej z martwych zwierząt. Mrówki w domach pojawiają się w poszukiwaniu pożywienia i bezpiecznego miejsca do przetrwania.
Czy da się zlikwidować mrówki w domu?
W domu mrówki gnieżdżą się w trudno dostępnych miejscach. Dlatego trudno jest zlikwidować gniazdo mrówek. Zwłaszcza, gdy ich gniazdo znajduje się w wewnętrznych ścianach domu.
Niektóre mrówki poruszają się po wyznaczonych ścieżkach. W poszukiwaniu pokarmu wykorzystują ślady zapachowe. Ich ruchy są bardziej dynamiczne niż u różnych innych owadów. Dlatego mrówki w domu to poważny problem. Ale istnieją na to rozmaite domowe sposoby.
Jakie są domowe sposoby na mrówki?
Zwalczanie mrówek domowymi sposobami zależy od tego, jakie są gatunki mrówek. W każdym domu zawsze znajduje się soda oczyszczona, ocet i inne produkty mające ostre zapachy. Niektóre z nich tylko odstraszają mrówki, inne pozwalają skutecznie pozbyć się mrówek.
Mrówki darniowe
Na ten gatunek mrówek skutecznie działają liście pomidorów, czarnego bzu, majeranku i orzecha. To odstrasza mrówki. Można zrobić preparat z pokrzyw i piołunu i rozprowadzić go na ścieżce wędrówki mrówek.
Mrówki faraonki
Najtrudniej jest wytępić mrówki tego gatunku, bo trudno wykryć ich mrowisko. Ale ponieważ w poszukiwaniu pożywienia chodzą zawsze po wyznaczonych ścieżkach, można zobaczyć jak przebiegają drogi mrówek. Warto w tym celu pozostawić na ich trasie odrobinę cukru lub mały okruszek ciasta. Wtedy łatwo zobaczyć gdzie to pożywienie odniosą. Będzie wiadomo, gdzie mrówki w domu się zagnieździły.
Jeśli ich gniazda są poza domem, a w mieszkaniu szukają źródła pożywienia, można pozbyć się mrówek poprzez utrudnienie im dostępu. Trzeba zabezpieczyć szpary przy rurach, przewodach i futrynach okien. Nie powinny stale być otwarte drzwi do kuchni.
Te owady są wrażliwe na wyraziste zapachy roślin. Pod ich wpływem tracą orientację. Na ścieżkach, po których wędrują można położyć gałązki ostróżki lub piżmaka wiosennego. Albo rozsypać cynamon lub sól. Wtedy na pewno mrówki w domu więcej się nie pojawią.
Można też pozbyć się mrówek stosując substancje toksyczne. Łatwo zrobić taką miksturę, potrzebne są:
- dwie szklanki cukru,
- dwie łyżki boraksu,
- dwie łyżki kwasu bornego,
- jedna szklanka gorącej wody.
Wszystko to trzeba pogotować przez 3 minuty i pozostawić do ostygnięcia. Co kilka dni nalewać na talerzyk i postawić w miejscu, gdzie najczęściej się mrówki pojawiają.
Ten preparat jest niebezpieczny, przed dostępem do niego trzeba chronić dzieci i zwierzęta domowe, aby nie powstało ryzyko zatrucia.
Inne typy mrówek
Jeśli mrówki w domu gromadzą się na małych powierzchniach, na przykład wokół doniczek z roślinami, można zrobić roztwór z wody i proszku do pieczenia zawierającego sodę oczyszczoną. Następnie rozpylić go tam, gdzie mrówki w domu przebywają najczęściej. Jeśli widoczne są mrówki w domu na podłodze, warto do płynu czyszczącego dodać trochę sody oczyszczonej.
A jeśli mrówki w domu nie reagują na większość domowych sposobów?
Czasem nie pomaga szczelne zamykanie pojemników na produkty spożywcze, bo ich przyjemny zapach nadal wabi mrówki. Nawet w małych ilościach rozsypany cukier, który bardzo lubią mrówki, przyciąga faraonki jak magnes. W dodatku okazuje się, że mrówki w domu coraz bardziej się rozprzestrzeniają. Wtedy aby pozbyć się mrówek nie wystarczy żaden ze sprawdzonych sposobów.
Gdy nie pomagają domowe sposoby na mrówki, trzeba wykorzystać środki chemiczne dostępne w sklepach gospodarczych. Najlepsze preparaty to takie, które występują w formie granulowanej trutki pokarmowej. Ale ich działanie nie jest natychmiastowe. Te środki, które zawierają substancje hormonalne, np. metopren ograniczają płodność samic i zmniejsza tempo rozwoju larw. Więc aby skutecznie pozbyć się mrówek, trzeba trochę poczekać.
Inne substancje są w postaci spreju do spryskiwania. To preparaty podobne do tych, które są przeznaczone do zwalczania innych owadów. Więc również w tym przypadku, trzeba uniemożliwić dostęp do spryskiwanych miejsc dzieciom i zwierzętom, a najlepiej wszystkim domownikom.
Czy fale ultradźwiękowe wytępią mrówki w domu?
W specjalistycznych sklepach można znaleźć urządzenia, które za pomocą ultradźwięków powstrzymują pojawianie się mrówek. Nie działają na larwy, tak jak preparaty w formie granulowanej trutki pokarmowej, lecz odstraszają dorosłe osobniki.
Urządzenie takie powinno działać nieprzerwanie, aby po kilku tygodniach można było zaobserwować efekty. Fale ultradźwiękowe są odstraszające dla owadów ale nieszkodliwe dla ludzi. Mogą wypłoszyć mrówki bez szkody dla zdrowia domowników. Nie ma się więc czego obawiać i próbować osłaniać emitory zasłonami lub meblami. Ta metoda jest równie skuteczna jak bezpieczna.
Jak pozbyć się mrówek z domu raz na zawsze?
Raz wytępione mrówki wracają przy każdej nadarzającej się okazji. To bardzo uporczywe owady. Trzeba więc co jakiś czas powtarzać chemiczne opryski lub stosować częściej jakiś rodzaj domowych sposobów. Ale nawet najlepsze preparaty nie pomogą, jeśli nie zabezpieczy się przed mrówkami używanych na co dzień produktów spożywczych.
A gdy zawiodą domowe sposoby?
Jak pozbyć się mrówek z domu jeśli nie da się tego zrobić za pomocą domowych sposobów? W takiej sytuacji trzeba podjąć bardziej radykalne działania. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się dezynsekcją. Dobrze jest zachęcić do tego również najbliższych sąsiadów, bo zlikwidowanie mrówczych siedlisk tylko we własnym mieszkaniu, to jeszcze nie koniec problemu. Te owady potrafią się sprawnie przemieszczać.
Najlepszą strategią na to jak pozbyć się mrówek z domu jest wypróbowanie kilku z powyższych metod. Czasem nie w każdym domu da się je zastosować, ze względu na stałą obecność małych dzieci lub osób uczulonych na niektóre substancje zapachowe. W takich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do firmy, która może wykonać dezynsekcję metodami w pełni ekologicznymi.