Wiele osób dysponuje ogródkami, pozwalającymi na sadzenie lub sianie roślin. Zwykle wykorzystywane są one do celów rekreacyjnych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, by część ogrodu wykorzystać do uprawy warzyw, które trafią na nasze stoły.
Uprawa warzyw – czy warto?
Dla wielu osób samodzielna uprawa roślin warzywnych może wydawać się nieracjonalna. W handlu można wszak obecnie znaleźć szeroki ich wybór, a ceny, po których są oferowane, są akceptowalne dla większości klientów. Czy zakładanie grządek i prowadzenie upraw we własnym ogródku jest w takiej sytuacji działaniem sensownym?
Jak się okazuje – tak. Wiele osób decyduje się obecnie na własne uprawy, a posiadanie marchewki czy selera z przydomowego ogródka jest dla nich źródłem dumy i radości. Decyduje o tym kilka czynników:
- uprawa roślin we własnym ogródku może być traktowana jako swoisty relaks i forma ruchu na świeżym powietrzu,
- możemy uzyskać pewność, że samodzielnie wyhodowane warzywa nie będą poddawane opryskom, stosowanym w rolnictwie wielkotowarowym,
- działanie takie jest proekologiczne – najczęściej w naszych uprawach będziemy używać nawozów naturalnych; jednocześnie unikniemy przewożenia płodów rolnych na duże odległości, co najczęściej ma miejsce w przypadku warzyw, które nabywamy w supermarketach,
- jest to rozwiązanie w wielu wypadkach wygodne – ewentualne braki artykułów spożywczych można uzupełnić, wychodząc na grządki, a wizyty w sklepach lub na targach mogą stać się znacznie rzadsze.
Wszystkie te czynniki powodują, że uprawa warzyw jest coraz popularniejsza, a w wielu kręgach – wręcz modna.