Niejednej osobie zdarzyło się zapomnieć kod do domofonu, szczególnie przy przeprowadzce do nowego mieszkania. Nierzadko również padają pytania, w jaki sposób listonosz, dozorca lub służby specjalne dostają się do klatki. Nie zawsze przecież można liczyć na mieszkańców, którzy w ciągu dnia najczęściej znajdują się poza domem. Poniższy artykuł przybliży temat uniwersalnego kodu, który znany jest niewielu osobom.
Uniwersalny kod – jak go poznać i kiedy używać?
Czy kod do domofonu jest potrzebny?
Kod do domofonu pełni funkcję zabezpieczającą przede wszystkim przed włamaniem, ale również dostaniem się do klatki niepożądanych osób. Dzięki temu mieszkańcy zyskują prywatność, a także czują się bardziej komfortowo przypinając rower poza mieszkaniem lub zostawiając na chwilę swoje rzeczy bez opieki. Jest to także część dbania o wspólną przestrzeń, o którą łatwiej jest się zatroszczyć i poczuć odpowiedzialność, jeśli nie jest ogólnie dostępna dla wszystkich.
Dla kogo przeznaczony jest uniwersalny kod do domofonu?
Kody do domofonu ustalane są bezpośrednio przez administratora udostępniającego urządzenie, a więc niejednokrotnie przez spółdzielnię mieszkaniową. Każda osoba powinna otrzymać swój indywidualny kod do klatki, który jednocześnie poinformuje odpowiednim dźwiękiem w konkretnym mieszkaniu o otwarciu drzwi. Nierzadko jednak zdarza się, że używany kod nie jest prywatnym, a uniwersalnym, który otwiera drzwi przede wszystkim listonoszom, dozorcy lub służbom specjalnym. Nie ma to większego znaczenia, dopóki nie przekazujemy go do wiadomości osób trzecich.
Uniwersalny kod do domofonu służy przede wszystkim pracownikom, których zawód wymaga dostępu do klatki. Są nierzadko osoby często przez mieszkańców spotykane, takie jak: listonosze, osoby sprzątające przestrzenie wspólne lub służby specjalne.
Oczywiście ogólny dostęp do klatek posiadają także wyznaczeni członkowie lokalnej spółdzielni, w tym serwisanci oraz dozorcy. Dzięki temu szybciej są w stanie zapobiec zgłaszanym problemom lub mogą wejść na teren klatki bez konieczności ingerencji mieszkańców, którzy nie zawsze znajdują się w domu.
Warto pamiętać, że kody są lub powinny być regularnie zmieniane w celach bezpieczeństwa.
Różne rodzaje domofonów
Z każdym kolejnym dniem coraz więcej starszych bloków ma wymieniane domofony. Kiedyś nie używano kodów, a żeby dostać się do klatki należało zadzwonić do jednego z mieszkańców i poprosić o wpuszczenie. Było to jednak utrudnienie dla osób wspomnianych wcześniej, których zawód wiązał się z ciągłym dostępem do klatek. Obniżał efektywność, nie zawsze również udawało się dodzwonić, w szczególności w godzinach południowych.
Nowsze domofony posiadają wybieranie numeryczne, które nie tylko ułatwia pracę wielu osobom, ale także zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. Osoby bez dostępu do kodu nie będą w prosty sposób mogły ominąć zabezpieczenia. Dlatego tak ważne jest, by nie podawać uniwersalnego kodu osobom trzecim. W starszej generacji domofonów w łatwy sposób można było pokonać przeszkodę dzięki przedstawieniu się jako osoba sprzątająca lub roznosząca ulotki.
Czy każdy domofon posiada uniwersalny klucz?
W teorii każdy domofon powinien posiadać swój uniwersalny kod. W praktyce jednak zależy to od administratora, który obsługuje urządzenie. Niejednokrotnie mieszkańcy mogą nie być świadomi istnienia takiego kodu, natomiast jego pozyskanie w przypadku zagubienia kluczy lub zapomnienia swojego prywatnego może zająć o wiele więcej czasu niż poproszenie sąsiada o jednorazowy dostęp do klatki. W sytuacji awaryjnej oczywiście warto jest skontaktować się z osobą odpowiedzialną za dany blok lub obszar osiedla.
Uniwersalny kod do domofonu bardzo często pozostaje poza zasięgiem mieszkańców, jeśli są oni w posiadaniu swojego własnego. W zależności od polityki spółdzielni mieszkaniowej możemy spróbować skontaktować się dozorcą i przedstawić prośbę o dostęp do uniwersalnego kodu.
Co jeśli uniwersalny kod do domofonu i prywatny nie działają?
Bardzo rzadko spotykana jest sytuacja, w której prywatny kod do domofonu nie działa. Jeśli udało się uzyskać kod uniwersalny, który także wskazywany jest jako niepoprawny, można zakładać, że nastąpiła awaria urządzenia.
Na domofonach nierzadko można znaleźć numer kontaktowy, pod który należy zgłaszać wszystkie awarie i uszkodzenia urządzenia. Jeśli wcześniej nie używaliśmy ogólnego kodu, a domofon wydaje się zepsuty, osoba obsługująca prawdopodobnie przekaże nam uniwersalny kod do domofonu. Ostatecznie sytuacja może zakończyć się także interwencją serwisanta, a do tego czasu drzwi do klatki powinny zostać otwarte.
Jak zmienić kod do domofonu?
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie powinno się samodzielnie próbować zmieniać kodu poza wiedzą administratora. Ingerując w urządzenie znajdujemy się na granicy złamania prawa, dlatego najlepiej zawsze jest skontaktować się z zaufaną osobą.
Sprawę rozwiąże wezwanie serwisanta, który dokona zmian w pamięci urządzenia, najczęściej przez ponowną konfigurację części programu. Jest to nierzadko usługa płatna.
Jeśli czas zmiany kodu do domofonu trwa dłużej, prawdopodobnie otrzymamy dostęp do uniwersalnego kodu.