Bawełna renforce — czy to dobry wybór?

bawełna renforce
0

Sypialnia jest dla nas jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Tam spędzamy najwięcej czasu. Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu, pozwala mu odpocząć, wyciszyć się i zregenerować. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o komfort i wygodę podczas snu. Oprócz dużego, wygodnego łóżka dość ważnym elementem jest kołdra, poduszka oraz oczywiście pościel, gdyż to ona ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. Dobrze dobrana pościel gwarantuje przyjemny sen i sprawia, że wstajemy wypoczęci. Jak i czego zatem szukać wśród sklepowych koszy? I czym jest bawełna renforce, o której tyle się słyszy?

Materiały do produkcji pościeli

pościel z bawełny renforce

W zależności od pory roku mamy inne oczekiwania od pościeli. W lecie wolimy, żeby pomogła nam się schłodzić, natomiast w zimie, żeby zapewniała ciepło i komfort. Określenie tkaniny więc zależy w dużej mierze od pory roku, naszych preferencji oraz wystroju sypialni. Na pewno warto wybierać materiały naturalne.

  • Bez wątpienia do najchętniej kupowanych materiałów należy pościel bawełniana. Zapewnia ona oddychanie skóry, jest przyjemna w dotyku i nadaje się na każdą porę roku. Występuje w wielu odmianach.
  • Pościel flanelowa, jest wybierana zazwyczaj na sezon jesienno-zimowy. Komplety pościeli z flaneli są okryte pokrywą włókienną wraz z delikatnym, ciepłym meszkiem. Małą wadą jest to, że ten meszek po wielu praniach może się mechacić. Flanela daje poczucie ciepła, delikatności i występuje w pięknych świątecznych wzorach, jest więc idealna na zimowy okres.
  • Komplety pościeli z kory — używana w zasadzie przez cały rok. Należy do najbardziej popularnych materiałów, jakie wybierają kupujący. Odznacza się dużą wytrzymałością, nie gniecie się, do tego jest lekka i stosunkowo tania w zakupie. 
  • Pościel satynowa. Może być wykonana z bawełny lub jedwabiu. Ta druga jest zdecydowanie o podwyższonej jakości, jest też stosunkowo droga. Jest to materiał szlachetny, z połyskiem. Ten rodzaj satyny wybieramy głównie na lato, gdyż jest chłodna w dotyku. Natomiast satyna bawełniana jest przyjemna, ciepła w dotyku, aktualnie bardzo często wybierana jako pościel całoroczna. Jest także zdecydowanie tańsza od satyny jedwabnej, a przypomina ją z wyglądu i cech użytkowych.
  • Pościel z adamaszku, jest rzadziej wybierana. Adamaszek może być wykonany podobnie jak satyna z jedwabiu lub bawełny. Jest to materiał gruby, bardzo wytrzymały, zazwyczaj z eleganckim wykończeniem. 
  • Perkal — to kolejna tkanina dość gruba i wytrzymała, ma splot płócienny. Nawet po wielokrotnym praniu wygląda tak samo. Niestety trzeba ją prasować, co odstrasza niektórych kupujących.
  • Batyst — materiał niezwykle delikatny, subtelny. Oddziałuje na zmysły swoją lekkością. Może być wykonany z tkaniny bawełnianej lub lnianej, niestety jego trwałość jest niewielka. To chyba jego główny minus.
  • Pościel z jerseyu jest dość często spotykana. Zwłaszcza jeśli chodzi o prześcieradła, jest to najczęściej wybierany przez kupujących materiał.  Może być z wełny lub bawełny. Warto patrzeć na splot, powinien być gruby. Wtedy będzie wytrzymały i posłuży nam przez lata.
  • Spotyka się także pościel z bawełny egipskiej. Ta o najdłuższych włóknach jest zdecydowanie luksusową tkaniną. Nazywa się ją tkaniną mako — jest ciepła oraz wytrzymała. Zapewnia ciału wentylację i jest przyjemna w dotyku. Dodatkowo jest łatwa w praniu i prasowaniu.
  • Pościel wełniana, jeden z najdroższych wyborów. Nadaje się na cały rok, gdyż zapewnia wentylację i dopasowuje się do temperatury człowieka. Jest polecana przy alergiach, ponieważ nie zbiera pyłu, kurzu i roztoczy. Najczęściej spotykana pościel wełniana to ta wykonana z kaszmiru, miła, delikatna i zdecydowanie luksusowa.
  • Jeśli chodzi o pościel z materiałów naturalnych, to warto rozważyć także pościel lnianą. Jest to materiał, który świetnie izoluje przed zimnem, jest też dobra dla alergików. W lecie zapewnia przewiewność. Niestety bardzo się gniecie, wymaga delikatnego prania i prasowania.
  • W sprzedaży jest także pościel z bawełny z różnymi domieszkami syntetycznymi. Naturalne włókna są mieszane z syntetycznymi, żeby wydłużyć żywotność takiej pościeli lub wyeliminować nadmierne gniecenie. Może to być dobre rozwiązanie, oczywiście o ile skład będzie w większości naturalny, jedynie z dodatkiem syntetyków, a nie odwrotnie. Optymalny podział to około 70% tkaniny naturalnej  i około 30% tej syntetycznej, na przykład poliestru. 
  • Innym przykładem jest pościel z mikrofibry. Jest to materiał w pełni syntetyczny, ale o wysokich właściwościach użytkowych. Nazywa się ją czasem mikrofazą lub mikrowłóknem.  Jest  antyalergiczna oraz antybakteryjna. Do tego miła w dotyku. Nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o pranie, nie trzeba jej także prasować. Występuje w dużej gamie kolorów i wzorów. Jest raczej w przystępnych cenach.

A może bawełna renforce?

bawełna renforce co to jest

W ostatnich latach na naszym rynku pojawiło się dość dużo pościel z tak zwanej bawełny renforce (z francuskiego bawełny renforcé). Szybko stała się jednym z najczęściej wybieranych przez producentów surowców  do produkcji pościeli. Jest też hitem wśród kupujących. Obecnie bawełna renforcé jest jednym z najbardziej popularnych i najchętniej kupowanych materiałów. Czym ona jest? Czy warto ją wybrać?

Bawełna renforce to tkanina w 100% złożona z prawdziwej bawełny o splocie krzyżowym 1:1. Ma bardzo gładką powierzchnię, stąd czasami nazywa się ją pościelą płaską. Jej nazwa to synonim bawełny o podwyższonej jakości. Bawełna wykorzystywana do jej produkcji jest z cieńszych i bardziej delikatnych włókien. Stała się bardziej znana i popularna dzięki marketom, które systematycznie wprowadzały pościel z jej dodatkiem do swojego asortymentu. 

Wady i zalety bawełny Renoforce

Bawełna renforce ma w zasadzie takie same właściwości jak zwykła bawełna. Różni je jedna rzecz — tkanina bawełniana reinforce jest bardziej gładka. Przez tę cechę można na niej łatwiej tworzyć niesamowite wzory. Powstają dzięki nadruku metodą sitodruku rotacyjnego. Oprócz efektów wizualnych bawełna renforce ma wiele pozytywnych aspektów, jeśli chodzi o użyteczność. 

Tkanina ta zapewnia oddychanie skóry. Bawełna renforce wyróżnia się także taką cechą jak higroskopijność, co oznacza, że pochłania ona wilgoć oraz oddaje ją do otoczenia. Ma to spore znaczenie latem, kiedy bardziej się pocimy. A więc do zalet bawełny renforce można zaliczyć także przewiewność. Bawełna renforcé charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz jest miła w dotyku. Do tego można ją  suszyć w suszarce bębnowej i nie wymaga prasowania po upraniu. Jeśli chcemy ją suszyć naturalnie, to bardzo szybko schnie. Do wad bawełny renforce należy to, że może się z czasem obkurczać. Wystarczy jednak uprasować pościel, spryskując ją wodą, a wszystko powinno wrócić do normy.

Tkanina bawełniana renforce jest szeroko dostępna, na rynku jest wiele wzorów i kolorów. Komplety pościeli z bawełny renforce można zakupić we wszystkich standardowych rozmiarach, czyli:

  • 140 × 200 cm
  • 160 × 200 cm
  • 200 × 220 cm

Z uwagi na użyteczność warto ją wypróbować, cena także jest zachęcająca. Mnogość wzorów i kolorów również przemawia za zakupem. Będzie pasować do każdej sypialni. Pościel z bawełny renforce to może być także idealny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *